Nasze pracownie

Od 01.10.2003r. rozpoczęły działalność Warsztaty Terapii Zajęciowej w Grodzisku Wlkp. Działalność utworzonych przy kole Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Grodzisku Wlkp. WTZ-tów finansowana jest z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Uroczyste otwarcie naszej placówki odbyło się 22 października 2003r. Na zajęcia uczęszczała wówczas 20-to osobowa grupa osób niepełnosprawnych intelektualnie. Pracowali oni w 4 pracowniach. A były to: pracownia życia codziennego i kompetencji społecznych, pracownia rzemiosła artystycznego, techniczno-ogrodnicza oraz krawiecka. Dzisiaj liczba uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej jest dwukrotnie większa. A tym samym zwiększyła się liczba pracowni. Jest ich w sumie 8. W budynku przy ul. Rakoniewickiej odbywają się zajęcia w następujących pracowniach: krawiecka, techniczno-ogrodnicza, gospodarstwa domowego i medialno słowna. Natomiast przy ul. Zbąszyńskiej mieszczą się pracownie: rzemiosła artystycznego, bukieciarstwa, artystyczna i poligraficzno-plastyczna. W każdej z wymienionych pracowni przeprowadzana jest rehabilitacja społeczna i zawodowa. Uczestnicy rozwijają umiejętności związane z treningiem ekonomicznym, uczą się planowania i dokonywania zakupów, oszczędzania, poznają wartość pieniądza, a także nabierają pewności siebie w relacji klient-ekspedient. Na WTZ uczestnicy mają możliwość poznania topografii oraz specyfiki instytucji życia codziennego. Poznają i utrwalają znajomość numerów alarmowych, a także rozwijają umiejętność przeprowadzania rozmowy z dyspozytorem. Uczestnicy rozwijają też umiejętności z zakresu rehabilitacji zawodowej. Uczą się punktualności, systematyczności, poczucia obowiązku i odpowiedzialności za wykonanie powierzonych zadań. Poznają na czym polega relacja pracownik-pracodawca, a także mają możliwość rozwijania swoich mocnych stron.

Organizuje spotkania z doradcą zawodowym, zapoznaje z różnymi zawodami i organizuje wyjścia do poszczególnych zakładów pracy celem zapoznania się ze specyfiką danego zakładu. Ponadto uczestnicy mają możliwość brania udziału w licznych pogadankach dotyczących lepszego poznania swojej osoby (moje mocne i słabe strony, posiadane umiejętności, zdolności, itp.), uczestniczą w bezpłatnych praktykach zawodowych w urzędach i sklepach mieszczących się na terenie Grodziska Wielkopolskiego. Realizowane są również zadania związane z małą poligrafią, poprzez obsługę ksera, drukarki, bindownicy, laminarki – umiejętności te są również mile widziane u potencjalnego pracownika. Uczestnicy korzystają również z Internetu celem nabycia umiejętności, np. poszukiwania ofert pracy.

W tej pracowni Uczestnicy spotykają się doradcą zawodowym. Doradca zawodowy pomaga w znajdowaniu pracy. Uczestnicy poznają różne zawody, odwiedzają różne zakłady pracy i oglądają jak tam się pracuje. Uczestnicy chodzą na praktyki w różnych miejscach w Grodzisku Wielkopolskim. Na zajęciach rozmawiają o swoich mocnych i słabych stronach, o swoich umiejętnościach, zdolnościach. Uczą się poszukiwać pracy przez Internet. 

Zajmuje się ona wykonywaniem prostych czynności kuchennych, takich jak: zmywanie naczyń, korzystanie z różnych urządzeń (zmywarki, kuchenki elektrycznej, mikrofalówki, lodówki), gotowanie prostych dań obiadowych, wykonywanie kanapek, sałatek, deserów, pieczenie ciast itp. Uczestnicy parzą też herbatę oraz kawę, rozwijają umiejętność obsługi ekspresu do kawy. Pracownia ta odpowiedzialna jest także za przygotowanie śniadań wielkanocnych oraz wigilii WTZ. Uczestnicy w tej pracowni mają możliwość nauki właściwego nakrywania do stołu, a także uczą się prania ręczników używanych w kuchni.

W tej pracowni wykonuje się proste czynności kuchenne, czyli pomywanie naczyń, gotowanie prostych dań, wykonywanie kanapek, sałatek, deserów, pieczeniem ciast. Uczestnicy uczą się obsługiwać zmywarkę, kuchenkę elektryczną, mikrofalówkę, lodówkę. Uczestnicy parzą herbatę, kawę, obsługują ekspres do kawy. Uczestnicy uczą się tu też nakrywać do stołu i prać ręczniki kuchenne.

W tej pracowni uczestnik nabywa umiejętności z zakresu szycia ręcznego, przyszywania guzików, poznaje różnego rodzaju ściegi, hafty. Wykonuje prace i ozdoby z filcu. Uczy się także korzystać z żelazka czy maszyny do szycia, jak również obsługiwać pralkę. Uczestnicy w tej pracowni przygotowują także stroje do przedstawień organizowanych przez WTZ. Dbają także o estetyczny wygląd firanek w pracowniach, piorą je i prasują. Szyją też piękne poduszki i kocyki.

W tej pracowni Uczestnicy uczą się szyć, przyszywać guziki. Szyją poduszki i ozdabiają kocyki. Robią ozdoby z filcu. Uczą się prasować, prać i szyć na maszynie do szycia. Uczestnicy szyją stroje na występy. Dbają o wygląd firanek w pracowniach, piorą firanki i prasują.

zajmuje się przygotowaniem scenariuszy do różnego rodzaju przedstawień, wieczorków poetyckich. W tej pracowni uczestnik uczy się tekstów na pamięć oraz wyraźnego czytania, a także przygotowania krótkich scenek m.in. pantomima. Uczestnicy rozwijają umiejętności związane z wybijaniem rytmu na prostych instrumentach, a także uczą się podstawowych kroków tańców towarzyskich. Biorą udział w Przeglądach Artystycznych Osób Niepełnosprawnych. Uczestnik w tej pracowni ma możliwość rozwijania wyobraźni, kreatywności, poczucia estetyki, a także uczy się jak radzić sobie z tremą.

W tej pracowni Uczestnicy przygotowują występy. Uczą się tekstów na pamięć, uczą się wyraźnego czytania. Przygotowują krótkie scenki. Uczestnicy grają na różnych instrumentach. Pani terapeutka uczy Uczestników tańczyć. Uczestnicy biorą udział w konkursach, w Przeglądach Artystycznych Osób Niepełnosprawnych. W tej pracowni nauczyć się można radzenia sobie ze strachem przed występami. Można rozwijać wyobraźnie, pomysłowość.

Do zadań pracowni techniczno-ogrodniczej należy dbanie o ogród i utrzymanie porządku wokół terenu WTZ. Rozwijają umiejętność siania i pielęgnowania roślin, koszenia trawy itp. Uczestnicy wykonują różne, drobne prace naprawcze, doskonalą swoje umiejętności tworząc w drewnie. Wykonują i ozdabiają szkatułki, pudełka, podkładki itp. Uczą się obsługi wypalarki, wyrzynarki i różnych narzędzi stolarskich. Potrafią dobrać odpowiedni klej i lakier do danej faktury.

Ta pracownia zajmuję się ogrodem i sprzątaniem terenu WTZ. Uczestnicy sieją rośliny, dbają o rośliny, kosza trawę. Uczestnicy naprawiają różne rzeczy. Pani terapeutka uczy wykonywać szkatułki, pudełka, podkładki, różne rzeczy w drewnie. Uczestnicy uczą się używać wypalarki, wyrzynarki i innych narzędzi stolarskich. Uczą się malować, kleić.

zajmuje się ona warsztatową stroną internetową oraz kroniką. Uczestnicy piszą artykuły i umieszczają zdjęcia. Wykonują plakaty, ulotki, kartki okolicznościowe, telegramy, zaproszenia, dyplomy. Uczą się obsługi komputera oraz korzystania z wyszukiwarki internetowej. Korzystają też z poczty e-mail, wysyłają i odbierają wiadomości. Rozwijają umiejętność obsługi programów: Word, Power Point, Windows Movie Maker i innych. Uczestnicy w tej pracowni uczą się i zwiększają zakres obsługi bindownicy, gilotyny, laminarki, kserokopiarki, drukarki czy aparatu cyfrowego. Przygotowują też listę obecności dla uczestników.

W tej pracowni Uczestnicy zajmują się stroną internetową Warsztatu oraz jego kronika. Uczestnicy piszą artykuły, umieszczają zdjęcia. Robią plakaty, ulotki kartki okolicznościowe, telegramy, zaproszenia, dyplomy. Uczą się używać bindownicy, gilotyny, laminarki, kserokopiarki, drukarki czy aparatu cyfrowego Wtych zajęciach pomaga pani terapeutka. Uczestnicy uczą się pisać na komputerze, wysyłać wiadomości z poczty e-mail.

W pracowni tej uczestnik poznaje różnego rodzaju techniki malarskie. Ma możliwość malowania farbami akwarelowymi, olejnymi jak również pastelami. Uczestnicy malują również ceramikę oraz wykonują przepiękne prace techniką decoupage. Tworzą odlewy gipsowe, różnorodne obrazy, wykonują zegary ścienne. Przygotowują także scenografię do przedstawień. Będąc w pracowni rzemiosła artystycznego uczestnik ma możliwość brać udział w licznych konkursach plastycznych.

W tej pracowni Uczestnicy uczą się różnych technik malarskich. Techniki malarskie to różne sposoby malowania, przy pomocy różnych rodzajów farb. Są tam farby akwarelowe, olejne oraz pastele. Uczestnicy malują też ceramikę w specjalny sposób nazywany decoupage. Robią też odlewy gipsowe, obrazy, ozdobne zegary. Uczestnicy przygotowują też scenografię na przedstawienia. Scenografia to tło, miejsce w którym się występuje. Składa się z dekoracji, kostiumów, rekwizytów, charakteryzacji postaci i oświetlenia. Uczestnicy z tej pracowni biorą udział w konkursach plastycznych.

Tutaj uczestnicy uczą się tworzyć różne kompozycje z kwiatów sztucznych i żywych (stroiki i bukiety na różne okazje). Poznają tajniki dekorowania stołów i wnętrz. Uczestnicy wykonują dodatki i ozdoby do bukietów. Tworzą niepowtarzalne kompozycje kwiatowe. Uczą się także dbania o kwiaty doniczkowe i rabaty kwiatowe w ogrodzie. Rozwijają również umiejętność estetycznego i oryginalnego pakowania upominków.

W tej pracowni uczymy się układać kwiaty. Ładnie ułożone kwiaty nazywają się bukietem, albo kompozycją kwiatową. Kompozycje można ułożyć z kwiatów sztucznych i żywych. W tej pracowni robione są też stroiki i bukiety na różne okazje. Są to bardzo ładne kompozycje, które wszyscy chętnie oglądają. W pracowni Uczestnicy uczą się dbać o kwiaty doniczkowe i kwiaty w ogrodzie. Uczestnicy uczą się też pakować prezenty, żeby ładnie wyglądały. Ładnie opakowany prezent może sprawić dużo radości.